1200 Derece Cam Atölyesi

Hakkında

  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Dış Mekan
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Cam Boncuk Yapımı
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - İç Mekan
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Atölye Workshop
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Grup Atölyesi Workshop
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Boncuk Yapımı
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Üfleme Cam Sanatı
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - Kafe
  • 1200 Derece Cam Atölyesi - İç Mekan

Adını camın çalışma sıcaklığından alan 1200 Derece Cam Atölyesi, 2015 yılından beri İstanbul Balat’ta cam obje imalatı ve eğitim programları ile faaliyetlerine devam etmektedir. Yaratıcı konseptiyle, atölye imalatı eşsiz bardaklarında sıcak-soğuk içeceklerinizi yudumlarken keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kafe ortamı da sunuyor. Masaüstü alevle şekillendirme ve boru cam üfleme alanında çalışan atölye, her iki teknik üzerine hem yetişkin ve hem de çocuklar için atölyeler düzenlemektedir.

Ekip

H. Merve ARASLI – Cam Sanatçısı – (Kurucu Ortak)

thumbnail

Merve Araslı 1983’te İstanbul’da doğdu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği öğrenimi sırasında, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde cam yapım teknikleri ve serbest cam şekillendirme derslerine katıldı. Mezuniyetinden sonra Yunus Tonkuş’tan heykel eğitimi alırken Cam Ocağı Vakfı’nda 9 ay barter olarak çalıştı.

Ardından Novy Bor Cam Okulunda çıraklık ve tasarım eğitimi aldı.

Yakamoz Cam Fabrikası ve Fahri Kaplan Cam Atölyesi’nde çalışma deneyimlerinin ardından kendi markası 1200 Derece Cam Atölyesi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Semih Akdeniz –  Kurucu Ortak

thumbnail

Semih Akdeniz 1988’de İstanbul’da doğdu.

Marmara Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Yöneticiliği (MBA) programını tamamladı. Üniversite döneminde başladığı iş hayatında Sağlık ve Otomotiv sektörlerinde çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 2017 yılından itibaren atölyenin arka planında, 2018 yılında ise 1200 Derece Cam Atölyesi’nin büyüme döneminde aktif rol aldı.  1200 Derece Cam Atölyesi’nin yönetimsel işleri ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

İrfan Özedincik –  Devlet Cam Sanatçısı

thumbnail

1971 yılında Paşabahçe bünyesindeki Teknik Cam Sanayi A.Ş’de iş hayatına başladı. Isıya dayanaklı borosilikat camlar ile laboratuvar cam aletleri üzerine çalıştı. 1980 yılından itibaren kendi atölyesinde çalışmalarına devam ettiği sırada, cam sanatını çıraklarına öğretmekten hiç çekinmedi. Çıraklarının ustalığı ile övünen devlet cam sanatçısı İrfan Özedincik, meslekte yarım asırlık tecrübesi ile hala aynı heyecan ve istekle çalışmalarına devam ediyor.

Şimdilerde 1200 Derece Cam Atölyesi bünyesinde üfleme cam sanatını öğrenmek isteyenlere sanatın inceliklerini öğretmeye ve atölyenin tasarım ürünlerini üretmeye devam ediyor.